Honlap testreszabása




készítette a honlap.hu

Farsang

Farsang

A magyar nép farsangi szokásai, hagyományai komoly alapokon nyugszanak, amelyek az évek során erőteljes változásokon mentek keresztül. Fontos nevelő feladatunk, hogy felhívjuk gyermekeink figyelmét hazánk hagyományainak értékeire, kultúrájának gazdagságára, kialakítani bennük a tudatos hagyományápolásra való hajlamot.

Óvodánk sajátos hagyománya, hogy a farsangi karnevál napját megelőzően farsangi napokat tartunk. A napokat a csoportok egyéni elképzeléseik, ötleteik alapján valamilyen farsanghoz kapcsolódó „címmel" ruházzák fel és a napi tevékenységek, ennek jegyében zajlanak. A farsang napját követően a hagyomány szerinti „Kiszebáb" égetésével, versekkel, rigmusokkal elkergetjük a telet.

A hagyományok értékeinek, tartalmainak gyermekek felé való közvetítése nagyon eltérő az óvodai nevelést tekintve. Teljesen más lehetőségei és jelentőségei vannak a hagyományápolásnak egy olyan környezetben és közösségben, ahol a hagyományoknak gyökerei és jelen korunkra átörökített értékei vannak, mint egy nagyvárosi környezetben, ahol a gyermekeket a modernizációs ingerek bombázzák és a családi háttérből sem kap semmiféle hagyományt ápoló tartalmat. Ezeket a lehetőségeket nekünk, pedagógusoknak figyelembe kell vennünk és ennek megfelelően kell a hagyományápolás megfelelő közvetítését megvalósítani. Az autentikus és a modern elemek keveredésével olyan - óvodás gyermek által is megérthető és elfogadható - értékeket teremthetünk, amelyek közvetítik a múlt értékeit, de a ma gyermekének is örömteli élményeket nyújtanak.

A farsangi hagyományok lényeges autentikus elemei: az alakoskodás (egy álarc segítségével valamit vagy valakit megjeleníteni), a vidámság, evés-ivás, a dramatikus és ügyességi játékok, színjáték, zene, tánc, népi műveltségtartalmak és a külsőségeket megteremtő alkotótevékenységek egy modern köntösbe bújtatva, élmény gazdag és értékteremtő lehet az óvodás gyermek számára.

Csoportunkban a farsangi napok „mintás nappal" kezdődtek. A gyermekek pöttyös, kockás és csíkos ruhában, kellékekkel jöttek óvodába. Mintás szemüvegeket festettünk, párkereső és érzelem játékokat játszottunk, amelyben tudatosítottuk az érzelmeink és a környezeti változások közötti összefüggéseket - hogy a téllel a szomorúságot is elkergetjük.

A második napunk a „Kalapos nap" volt, amelyen a gyermekek különböző karaktereket jelenítettek meg egyetlen kalappal(pl. Bohóc, kalóz, cowboy). A kalapokkal dramatikus és ügyességi játékokat játszottunk. Farsangi dalokra, versikékre körben jártunk, kalapokat cserélve; amikor véget ért, mindenki a fejére téve a kalapot, a karakternek megfelelően pózolt. A célba dobó és a vándorló kalap játékok nagy sikert arattak. Aki igényelte a nap során, az a kalapnak megfelelő arcfestést kapott.

Vissza

Kapcsolat

Szentkirályi Napközi Otthonos Óvoda
6031 Szentkirály, Sallai u. 2.

Óvodavezető: Hádingerné Harnos Ildikó

Telefon:
+36 76/445-029 
+36 70/337-1339
E-mail:
szentkiralyiovi@vivamail.hu

Nyitvatartás:
Hétfő-Péntek:
6.00 - 17.00

Intézményi védőnő: Osbáthné Rausher Erika
Intézményi orvos: Dr. Sajósi Iván

Család-és gyermekjóléti Szolgálat:
6031 Szentkirály Kossuth Lajos utca 24.
Tel.: 76/445-040
E-mail: csaladsegites@szentkiraly.hu